Arita porcelán

Spojení japonského porcelánu a hodinek Seiko

Před více než 400 lety byla poblíž Arity, malého japonského městečka na severozápadě Kjúšú, objevena keramikem z Koreji Ri Sanpeiem hlína vhodná pro výrobu porcelánu. Spolu s objevením bohatého naleziště kaolínu se zrodila nová japonská tradice. Postupem času se porcelán Arita (někdy přezdívaný podle přístavu, ze kterého byl přepravován Imari ware) stával více a více oblíbeným nejen v Japonsku, ale stal se také vyhledávaným symbolem postavení v královstvích po celé Evropě. Evropským vládcům učaroval porcelán z Arity svou jemnou krásou, vynikající strukturou a složitými ručně malovanými vzory a dlouhá léta se snažili přijít na tajemství výrobního procesu. V důsledku toho porcelán Arita výrazně ovlivnil vývoj výroby porcelánu v Evropě.

arita dial

Seiko Presage vzdává hold této elegantní a umělecké japonské tradici dvěma modely s naprosto unikátními číselníky přímo z porcelánu Arita. Projekt pod dohledem mistra Hiroyukiho Hashiguchiho znamenal roky experimentování a dřiny, protože vyžadoval dosud neznámý požadavek; na rozdíl od tradičních kousků, kde je přijatelná jakákoliv variace, číselník musel být naprosto přesný a stejný, aby odpovídal daným rozměrům pouzdra hodinek. Při této mravenčí práci byl vyvinutý nový typ porcelánu Arita, se zvýšenou odolností. Při pečení porcelánových číselníků se používá speciální forma a teplota 1300° C. Poté se ručně glazují a znovu pečou. Přichází na řadu výroba otvorů pro vložení ručiček a datumové okénko a třetím pečení vyhladíme povrch spolu s finální úpravou. Výsledkem je dokonalý číselník – stejně perfektní, jako charakteristický porcelán z Arity.

Dva noví členové řady Seiko Presage oslní Arita porcelánovými číselníky. Ty jsou tlustší než běžné číselníky Presage, což zvýrazní jemnou křivku a zároveň prohloubí místa, ve kterých je u prvního modelu umístěný indikátor rezervy chodu a u druhého modelu datumovka. Obě verze vzdávají hold původnímu Seiko's Laurel modelu z roku 1913.  První japonské náramkové hodinky s nápadným červeným indexem 12. hodiny. Číslice jsou navíc ideálně doplněny jemným namodralým nádechem porcelánu Arita na číselníku.