Představujeme nové potápěčské modely Seiko Prospex "Save the Ocean" SRPH75K1 a SRPH77K1

Seiko je jednou z největších značek v hodinářském průmyslu a má pověst výrobce jedněch z nejlepších dostupných potápěčských hodinek. Značka se také aktivně podílí na ochraně mořského života všude, kde je to možné, prostřednictvím programu "Save the Ocean". Ten sahá až do roku 2018, kdy společnost Seiko oznámila partnerství s Fabienem Cousteauem, vnukem legendárního podmořského badatele Jacquese-Yvese Cousteaua. Od této první spolupráce bylo představeno několik řad hodinek. Novinkou pro rok 2022 jsou hodinky Seiko Prospex "Save the Ocean" Diver Scuba Special Edition Monster SRPH75K1 a Baby Tuna SRPH77K1.

Společnost Seiko zaznamenala velký úspěch se speciální edicí hodinek "Save the Ocean". Kombinací robustního stylu svých cenově dostupnějších kolekcí potápěčských hodinek s jedinečnými texturovanými číselníky se jí podařilo vytvořit novou populární podkolekci. Zatímco u prvních modelů byly základem především symbolické modely (King) Turtle a (King) Samurai, v loňských edicích se téma "Save the Ocean" rozšířilo o modely Monster a Baby Tuna.

Stejně jako předchozí dvě speciální edice jsou i ty nejnovější věnovány Antarktidě, největší mořské rezervaci na světě a jednomu z nejcitlivějších ekosystémů. To, co by většina lidí mohla považovat za pustou pustinu plnou jen sněhu a ledu, je ve skutečnosti jedinečná krajina s oblohou, skalami, ledem a divokou přírodou, kterou nikde jinde na planetě neuvidíte. Hodinky Seiko zachycující ducha Antarktidy si opět pohrávají s texturami a barvami.

THE MONSTER "SAVE THE OCEAN" SRPH75K1

Prvním ze dvou nových modelů "Save the Ocean" je SRPH75K1. Ten využívá jako základ ikonický model japonského výrobce; Monster. Název "Monster" pochází z referenčních modelů SKX779 a SKX781 z roku 2001 a vychází z odvážného designu pouzdra a jeho téměř integrovaného ocelového tahu. Od roku 2015 spadá model Monster pod kolekci Prospex a v roce 2019 byl opět aktualizován.

Model Monster "Save the Ocean" má charakteristické pouzdro z nerezové oceli s částečně zahalenou lunetou. SRPH75K1 je okamžitě rozpoznatelný design. Jeho agresivní styl je charakteristický dovnitř skloněnou lunetou s velkými zářezy a poměrně výraznou 60minutovou potápěčskou stupnicí. Měří 42,4 mm v průměru a 13 mm na výšku, což zní poměrně velkoryse. Přesto díky krátkým úchytům a integraci náramku zůstávají tyto hodinky pohodlným společníkem.

Tato nová edice řady "Save the Ocean" má podobně strukturovaný číselník jako model SRPG57K1 z loňského roku, ale s mnohem hlubším odstínem modré. Textura napodobuje ledové prostředí Antarktidy a mezi 6. a 11. hodinou na něm "plave" několik siluet tučňáků. Velké indexy a ručičky jsou potaženy technologií LumiBrite. Hardlexové sklíčko, které je umístěno o něco níže než horní část lunety, má velkou lupu pro indikaci dne/data.

Hodinky SRPH75K1 využívají automatický strojek Seiko 4R36, který je dostupný, ale velice spolehlivý. Běží na frekvenci 21 600 vibrací za hodinu a poskytuje rezervu chodu 41 hodin. Náramek z ušlechtilé oceli je opatřen skládací sponou s možností prodloužení.

THE BABY TUNA “SAVE THE OCEAN” SRPH77K1

Druhým modelem je Baby Tuna "Save the Ocean" SRPH77K1. Se svou charakteristickou zahalenou potápěčskou lunetou přímo navazuje na ikonický model "Tuna" reference 6159-7010 z roku 1975. Model Baby Tuna je menší a o něco jednodušší iterací tohoto historického modelu, ale zachovává si stejný designový étos.

Pouzdro z nerezové oceli má průměr 43,2 mm a výšku 13 mm. To znamená, že se stále nejedná o malé hodinky, ale díky unikátní konstrukci pouzdra s částečně skrytými úchyty ve skutečnosti působí mnohem menší. Typický design pouzdra je převážně broušený, tu a tam s leštěnými detaily. Ráfek má kovovou vložku s 60minutovou potápěčskou stupnicí vyplněnou černou barvou. Vodotěsnost je díky krystalu Hardlex, šroubovací korunce a masivnímu zadnímu krytu hodinek udávána na 200 m.

Hodinky Baby Tuna "Save the Ocean" SRPH77K1 používají stejný styl číselníku jako hodinky Monster SRPH75K1, včetně siluet tučňáků. Největšími rozdíly jsou tvar indexů a ručiček a samozřejmě absence datumovky. Stejně jako u modelu Monster jsou indexy a ručičky potaženy luminiscenční vrstvou LumiBrite od společnosti Seiko.

Hodinky SRPH77K1 jsou vybaveny automatickým kalibrem Seiko 4R35 s frekvencí 21 600 vibrací za hodinu a rezervou chodu 41 hodin. Hodinky se nosí na tmavě modrém silikonovém řemínku s ocelovou sponou.